Co to jest zabezpieczenie medyczne imprezy masowej?
Zabezpieczenie medyczne to połączone działanie organizatora imprezy i podmiotu leczniczego, którego celem jest zapewnienie opieki medycznej uczestnikom wydarzenia.Jednym zdaniem, podczas wydarzenia musi być bezpiecznie i komfortowo dla wszystkich uczestników, np. kiedy zabezpieczamy koncert to dbamy zarówno o fanów, jak i artystów.
Podczas planowania imprezy masowej, określa się, jakie siły i środki pozwolą wystarczająco zadbać o całość wydarzenia. W przypadku imprez masowych to przepisy określają, ilu ratowników, karetek i lekarzy powinno znaleźć się na miejscu wydarzenia. Serdecznie odsyłam do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.
Kiedy wydarzenie staje się imprezą masową?
Zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych za podstawowe kryterium przyjmujemy ilość uczestników wydarzenia. Jest to odpowiednio:
- w przypadku imprezy plenerowej – ponad 1000 uczestników
- w przypadku imprezy odbywającej się w budynku- ponad 300 uczestników
Status imprezy masowej nakłada na organizatora imprezy szereg dodatkowych wymogów dlatego doradzamy, aby odpowiednio wcześniej je przeanalizować. Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące kwalifikacji Twojej imprezy, zadzwoń do Natalii – chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania! 796 155 216
Jakie elementy zapewniają obstawę medyczną imprez?
Patrol ratowniczy to 2 osobowy zespół, w skład którego wchodzi 2 Ratowników, którzy ukończyli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Na ich wyposażeniu znajduje się plecak ratowniczy. Dzięki temu patrol jest w stanie udzielić skutecznej pomocy pacjentom w stanach nagłych zagrażających życiu.
Zespół wyjazdowy bez lekarza to 2 osobowy zespół, w skład którego wchodzi 2 Ratowników Medycznych/Pielęgniarki. W czasie zabezpieczenia korzystają z w pełni wyposażonego ambulansu typu B lub C. Sprzęt ratowniczy którym dysponują w czasie zabezpieczenia musi być taki sam, jak ten, który do dyspozycji mają zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzięki temu zespół może skutecznie diagnozować i zwalczać nagłe stany zagrożenia życia u każdego pacjenta.
Zespół wyjazdowy z Lekarzem to 3 osobowy zespół, w skład którego wchodzi Lekarz i 2 Ratowników Medycznych/Pielęgniarki. W czasie zabezpieczenia korzystają z ambulansu typu C. Zespół specjalistyczny wraz ze swoją karetką to mała intensywna terapia. Niezależnie od wieku pacjenta oraz stanu zdrowia zespół specjalistyczny jest gotowy skutecznie ratować jego zdrowie i życie.
Punkt medyczny składa się z Lekarza oraz Ratownika Medycznego lub Pielęgniarki. Do standardowego wyposażenia punktu zabezpieczenia medycznego na terenie każdej imprezy jest zestaw do reanimacji, deska ortopedyczna, szyny unieruchamiające,
zestaw opatrunków.
Koordynator medyczny to osoba, która spełnia wymagania dla lekarza systemu albo pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego oraz posiada co najmniej 5-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dodatkowym wymogiem jest znajomość języka angielskiego, umożliwiającą komunikację z osobami poszkodowanymi. Na wyposażeniu koordynatora muszą znaleźć się środki łączności bezprzewodowej, które umożliwiają łączność ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy masowej oraz z organizatorem imprezy masowej.
Po co ratownicy obstawiają imprezy?
Chcąc rzucić inne światło na zabezpieczenia medyczne zapytaliśmy naszych ratowników, którzy stacjonują w bazie w Krakowie, dlaczego ich zdaniem potrzeby jest ratownik podczas imprez masowych. Oto ich odpowiedzi:
Według Wiktorii jesteśmy potrzebni tam po to, by udzielić pomocy gdyby ktoś nagle źle się poczuł. „Jak wiadomo, zabezpieczenie medyczne imprez plenerowych wiąże się z tym, że są zakrapiane alkoholem, a przy jego nadmiarze często dochodzi do sytuacji, w których nasza pomoc jest niezbędna.”
Olaf uważa, że ratownicy są potrzebni, by czuwać nad bezpieczeństwem uczestników imprezy masowej np. podczas zabezpieczenia medycznego koncertów. Nawet jeśli zazwyczaj wszystko przebiega bez zakłóceń, może coś się stać – ktoś zasłabnie, ktoś straci przytomność, źle się poczuje.
Dla Oliwii najważniejsze jest to, że uczestnicy imprezy czują się pewniej, że widzą ratowników w strojach FLUO i wiedzą gdzie szukać pomocy. Odblaskowe kamizelki rzucają się w oczy i w razie sytuacji awaryjnej można szybko znaleźć ratowników, którzy dobrze zaopiekują się pacjentem. „Mamy przy sobie odpowiedni sprzęt, który pomoże w udzielaniu pomocy. A organizatorzy mogą być spokojni, że zaufani ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.” – podsumowała
Zdaniem Angeliki jesteśmy na imprezach masowych po to, by ich uczestnicy czuli się bezpiecznie. „Jesteśmy odbierani bardzo pozytywnie, czasem ludzie podchodzą do nas w czasie imprezy nie z nagłymi problemami, a doradzić się w sprawie stałych dolegliwości, dawkowania leków. Zdarza się też, że małe dzieci chcą pooglądać karetkę w środku, usiąść na fotelu kierowcy albo zobaczyć czy mamy ze sobą strzykawki. To zwyczajne sytuacje, który ocieplają nasz wizerunek i wywołują na twarzach ludzi uśmiech oraz poczucie bezpieczeństwa. Ludzie chętniej chodzą na wydarzenia kulturalne wiedząc, że jest w pobliżu ktoś, kto czuwa nad ich bezpieczeństwem i posiada sprzęt ratujący życie oraz umiejętności i uprawnienia niezbędne do jego użycia”.
Organizatorzy, którzy od lat realizują imprezy masowe lub niemasowe np. pikniki firmowe albo zawody sportowe zgłaszając się do nas, wiedzą jaką potrzebują obstawę medyczną. Jeśli mają wątpliwości lub chcą upewnić się czy wskazana liczba ratowników lub karetek będzie odpowiednia to zawsze służymy wsparciem. Na swoim koncie mamy ponad 850 imprez, w których udział brali nasi ratownicy, ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze.
Planujesz zorganizować imprezę masową, a może mniejszy event? Zadzwoń do nas zawsze doradzimy w wyborze odpowiedniego zabezpieczenia!