Zabezpieczenie medyczne imprezy niemasowej
Organizator wyznacza miejsce, w którym odbywa się impreza, zapewnia catering, atrakcje, warsztaty, artystów, czasem też “odpowiada” za pogodę 😉
Głównym celem jest to, aby uczestnicy byli zadowoleni i mieli dobrą zabawę, dobrze spędzili czas i w przypadku firmowych pikników – zintegrowali się.
Osoba odpowiedzialna za dobrą zabawę, musi również zadbać o stronę techniczną wydarzenia. Jeśli jest to większa impreza, na pewno nad jej spokojnym przebiegiem czuwa też ochrona. Drugim organem czuwającym nad bezpieczeństwem jest obstawa medyczna, czyli ratownicy.
Impreza niemasowa nie jest prawnie regulowana – to od dobrej woli, poprzednich doświadczeń i budżetu organizatora zależy, czy na wydarzeniu pojawi się karetka z ratownikami, czy nie. Jeśli nie ma przepisów, to skąd wiedzieć, o co zapytać i jak skonstruować zapytania ofertowe, skoro nie wiadomo o co zapytać?
Dlaczego Ty, jako organizator powinieneś zdecydować się na współpracę z ratownikami? Co możesz dzięki temu zyskać?
- Wygodę
Będziesz wiedział, że ratownicy, którzy pojawią się na zabezpieczeniu pikniku, rajdu lub innej imprezy niemasowej, odciążą Cię i przejmą obowiązki związane z dbaniem o bezpieczeństwo. Dzięki ścisłej współpracy z obstawą medyczną, co pozwoli Ci skupić się na uczestnikach imprezy i dbaniu o szczegóły, tak, żeby każdy z gości był zadowolony.-
- Poczucie bezpieczeństwa
Poczujesz spokój, że na miejscu masz wykwalifikowanych ludzi, którzy zawodowo zajmują się ratowaniem życia i zdrowia. Dlatego, jeśli dojdzie do stanu nagłego, w którym potrzebne będzie udzielenie pomocy – to ratownicy będą pierwsi na miejscu. To oni rzucą się do pomocy 😉
- Oszczędność czasu
Skupisz się na dbaniu o atmosferę i zamiast koncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa, zajmiesz się swoimi obowiązkami!
CZY OBSTAWA MEDYCZNA NA IMPREZIE NIEMASOWEJ JEST POTRZEBNA?
Jako organizator różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych na pewno niejednokrotnie zadałeś sobie pytanie, czy na imprezie niemasowej potrzebna jest obstawa medyczna?
Jako ratownicy zauważyliśmy, że nawet wtedy, gdy przepisy tego nie nakazują, organizatorzy często korzystają z obstawy medycznej imprezy niemasowej. Zapytani o to, dlaczego – odpowiadają, że robią to przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy.
Jeden z organizatorów, z którymi współpracujemy opowiedział nam swoją historię. Zajmuje się organizacją różnego typu eventów od 20 lat i od początku uważał, że nie potrzebuje zabezpieczenia na imprezach, na których prawo tego nie nakazuje. Jednak podczas jednej z imprez plenerowych, uczestnik potknął się o część inscenizacji i tak niefortunnie upadł, że uderzył się w głowę. Nikt nie wiedział wtedy, jak zareagować. Zwłaszcza, że pojawiła się krew. Ludzie zaczęli panikować, a w głowie organizatora pojawiły się pytania: Czy należy wezwać pogotowie? Czy tylko nakleić plaster na ranę? Ale czy ktoś w ogóle ma plastry na pikniku?
Ta historia skończyła się dobrze – ktoś wezwał pogotowie, które szybko zjawiło się na miejscu zdarzenia i zaopiekowało pacjentem. Jednak to wydarzenie nauczyło organizatora, że zapewnienie bezpieczeństwa medycznego uczestnikom imprezy masowej jest ważną sprawą. Dzięki temu nie tylko ludzie będą spokojni i nie wpadną w panikę, ale również On sam uniknie zbędnego stresu. Wypadki chodzą po ludziach. Pojawiają się nieoczekiwanie i nie można ich przewidzieć, ale warto się na nie przygotować. Nie zapobiegniemy nieszczęśliwym wydarzeniom, ale możemy sprawić, że dzięki odpowiedniej, szybkiej i skutecznej reakcji, konsekwencje wypadków nie będą takie duże.
Od czasu tego wydarzenia, pan Robert zawsze korzysta z zabezpieczenia medycznego – niezależnie od wielkości imprezy, jaką organizuje. Jedna sytuacja sprawiła, że docenił, jak wiele obowiązków odeszło i jak wielu zmartwień uniknął. Teraz już wie, że impreza na świeżym powietrzu niesie za sobą duże ryzyko, a udzielenie profesjonalnej pomocy może chronić poszkodowanego przed komplikacjami i powikłaniami zdrowotnymi.
SKĄD WIEDZIEĆ, ILU RATOWNIKÓW BĘDZIE POTRZEBNYCH?
Organizator sam decyduje, jakie siły i środki, czyli skład osobowy i sprzętowy, chce mieć podczas wydarzenia. Najczęściej ratownicy pracują w zespołach dwuosobowych. Od preferencji i oczekiwań zależy to, jaki zespół ratownictwa będzie zabezpieczał Twoją imprezę niemasową.
Patrol pieszy to zespół, w skład którego wchodzi Ratownik Medyczny i Ratownik po ukończonym Kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Na ich wyposażeniu jest torba ratunkowa R1, zestaw tlenowy, AED. Dzięki temu patrol jest w stanie udzielić skutecznej pomocy pacjentom w stanach nagłych zagrażających życiu. Wybierany najczęściej wtedy, kiedy impreza jest na obszarze trudno dostępnym, gdzie nie ma miejsca na karetkę lub nie ma możliwości wjechania nią na teren imprezy.
Ratownicy w karetce to dwuosobowy zespół, w skład którego wchodzi Ratownik Medyczny i Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Sprzęt ratowniczy, którym dysponują w czasie zabezpieczenia jest taki sam, z jakiego korzystają zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzięki czemu będą mogli skutecznie diagnozować i zwalczać nagłe stany zagrożenia życia u każdego pacjenta. Zazwyczaj wybierany wtedy, gdy przewidywana jest większa liczba uczestników lub charakter wydarzenia jest ekstremalny np. rajd rowerowy MTB. Karetka może szybko się przemieścić, rozdzielić tłum i dotrzeć na miejsce, w którym jest potrzebna.
Pamiętaj, że podczas organizacji pikników, koncertów, festynów, dożynek, meczy, turniejów lub innych wydarzeń, zawsze możesz skorzystać z porady firmy realizującej zabezpieczenia medyczne. Jeśli nie wiesz, jaka obstawa medyczna będzie odpowiednia dla Twoich gości, na pewno doświadczone osoby chętnie doradzą w tej kwestii. Jako organizator możesz poradzić sobie sam swoimi siłami, ale możesz także skorzystać z profesjonalnych ratowników, co na pewno zostanie docenione przez uczestników imprezy.
POTENCJALNE RYZYKA
Co może wydarzyć się podczas eventu odbywającego się w plenerze?
- użądlenie pszczoły
- ugryzienie kleszcza
- skręcenie kostki
- zadławienie, zakrztuszenie
- omdlenie
- stłuczenie
- stany nagłe – zawał, padaczka, wstrząs, nagłe zatrzymanie krążenia – przychodzą nieoczekiwanie
Ponadto, zależnie od specyfiki danej imprezy, mogą wystąpić dodatkowe ryzyka, np. podczas rajdów rowerowych czy biegów, istnieje szansa na zderzenie się uczestników, upadek, itp. Na imprezie dla dzieci z kolei, możemy spodziewać się zachłyśnięcia lub zadławienia oraz stłuczeń czy obtarć (nawet dmuchana zjeżdżalnia może okazać się niebezpieczna w takim wypadku). W upalnie dni z kolei może dojść się omdleń lub udarów słonecznych.
Warto pamiętać, że podczas imprez niemasowych mogą wydarzyć się dokładnie te same przypadki, co podczas imprez masowych! Dlatego, jeśli chcesz zadbać o uczestników imprezy i zapewnić opiekę medyczną, to dzięki ratownikom z Liberandum masz gwarancję, że Twoi goście będą pod opieką fachowców. Nasz zespół wyszkolony zespół zajmie się udzieleniem pierwszej pomocy w stanach nagłych.
Chcesz zapewnić obstawę medyczną podczas swojej imprezy? Zadzwoń do nas i zapytaj o wycenę!