Bezpłatny transport sanitarny – komu przysługuje transport refundowany przez NFZ?
Na co dzień większość z nas nie spotyka się z transportem sanitarnym osób chorych. Wiem, że ja sama, jeśli nie pracowałabym w branży medycznej i potrzebowałabym zorganizować transport do szpitala dla kogoś bliskiego, na pewno nie wiedziałabym, jak się do tego zabrać. Dlatego przygotowałam krótką instrukcję, jak się do tego zabrać, by nie musieć wpisywać w google fraz “jak zamówić transport medyczny”, “jak załatwić transport na NFZ”, itp.
Komu przysługuje transport sanitarny finansowany ze środków publicznych, czyli w ramach NFZ?

Transport karetką refundowany w 100% przysługuje pacjentowi, który posiada dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie z transportu publicznego.
Pełna refundacja transportu, czyli niekiedy skrótowo nazywana “darmowym transportem”, przysługuje jedynie dla pacjentów, w przypadku których:
- musi być zachowana ciągłość leczenia (np. transport z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania badań lub zabiegu, transport do poradni specjalistycznej)
- lekarz POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna) stwierdzi konieczność natychmiastowego podjęcia leczenia w podmiocie leczniczym (np. w czasie wizyty w przychodni lekarz decyduje się wysłać pacjenta na pilną konsultację do szpitala)
!! Warto wiedzieć !! transport w całości refundowany przysługuje jedynie do najbliższej placówki medycznej, w której pacjentowi zostanie udzielona pomoc w powrocie do zdrowia i z powrotem.
Jakie dokumenty są potrzebne, żeby móc skorzystać z transportu refundowanego?
Aby mógł odbyć się przewóz medyczny w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, niezbędne jest skierowanie (zlecenie na transport). Zależnie od sytuacji, zlecenie na transport mogą wystawić:
- Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej – w przypadku, gdy pacjent będzie transportowany do poradni specjalistycznej pierwszy raz i jest to jego pierwsza wizyta oraz w przypadku planowanego leczenia szpitalnego
- Lekarz prowadzący leczenie podczas pobytu w szpitalu– w przypadku, gdy po zakończeniu hospitalizacji pacjent otrzyma skierowanie na leczenie w poradni specjalistycznej oraz w przypadku, gdy pacjent w trakcie hospitalizacji wymaga transportu do innego zakładu opieki zdrowotnej.
Co w innych przypadkach, w których potrzebuję transportu karetką?
Jeśli potrzebujesz transportu medycznego w innym celu lub do placówki, która nie jest położona najbliżej, wówczas możesz skorzystać z usługi komercyjnej, czyli nierefundowanej ze środków publicznych. Masz wątpliwości czy przysługuje Ci transport? Zadzwoń do naszego dyspozytora, który jest dostępny 7 dni w tygodniu przez całą dobę i zapytaj o swoją sytuację. Gdy transport nie może zostać objęty refundacją, to możesz skorzystać z naszej oferty na transport prywatną karetką. Dyspozytor od razu sprawdzi dostepne terminy i wyliczy koszt przejadu. Oczywiście podczas rozmowy zada szereg pytań np. o stan zdrowia pacjent, wagę.
Chcesz się przygotować na rozmowę z dyspozytorem? Przeczytaj ten artykuł -> KLIK